Про товариство “Пам’ять”

Прослідковуючи історію України за останні сто років, ми зіштовхуємося із жахливими фактами винищення одних народів іншими. Двадцяте століття принесло на територію України дві світові війни, які по собі залишили мільйони людських смертей.

Українська земля щедро полита кров’ю українців, які боролися за свою свободу та кров’ю інших народів, що прийшли на нашу землю в інтересах своїх імперій.

Мільйони людських тіл – померлих внаслідок голодоморів, закатованих у тюрмах та концтаборах, загиблих у ході бойових дій, було скинуто у яри, вирви від вибухів бомб, ями, криниці, нашвидкуруч засипано та зрівняно з землею.

За період Радянського Союзу питання пошуку, перепоховання та вшанування пам’яті жертв війни та політичних репресій не було актуальним.

Проголосивши незалежність Українська держава стала на шлях загальнолюдських цінностей та християнської моралі і, як більшість світових держав, взяла на себе зобов’язання опіки над відомими та невідомими місцями захоронень жертв війни та політичних репресій. Згідно Закону України «Про охорону культурної спадщини» місця боїв та поховань жертв війни відносяться до пам’яток історії і охороняються державою.

Основною метою «Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» є виявлення та перепоховання жертв воєнних дій періоду Першої та Другої світових воєн, визвольних змагань, політичних репресій, відновлення та впорядкування меморіальних (військових) цвинтарів, наукове дослідження ходу бойових операцій та конкретних місць боїв з історико-просвітницькою ціллю.

Головними завданнями організації є:

  • Організація і проведення пошуково-дослідницьких робіт з метою виявлення, ідентифікації та перепоховання жертв Першої та Другої світових воєн, Українсько-польської війни 1918-1919 рр., боротьби УПА 1940-50-х рр. на території Західної України.
  • Впорядкування меморіальних некрополів та здійснення громадського контролю за станом їх збереження.
  • Співпраця з міжнародними організаціями з метою ідентифікації представників воюючих сторін.
  • Проведення наукових розкопок в місцях боїв з метою відновлення історичної правди про перебіг бойових дій на території Західної України.
  • Збір архівних матеріалів, меморіальної літератури, свідчень очевидців про події, які відбувалися під час Першої, Другої світових війн та в період Визвольних Змагань на окресленій території.
  • Збір та дослідження військово-історичних пам’яток. Передача їх на зберігання у музейні та інші відповідні державні органи згідно чинного законодавства України.
  • Пропаганда загальнолюдських культурних та моральних цінностей серед населення і, зокрема, молоді.
  • Національно-патріотичне виховання підростаючого покоління.

Сподіваємось що матеріали, розміщені на нашому сайті, будуть цікавими і корисними для Вас, та сприятимуть активній позиції у справі збереження національної пам’яті.